Blog > Komentarze do wpisu

Jaki fotelik dla dziecka 0-13 kg?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Fotelik powinien być przede wszystkim bezpieczny i wygodny. Bezpieczny ponieważ przewożone będzie w nim Twoje dziecko i nie wyobrażasz sobie by mogło ulec poważnemu wypadkowi gdyby do niego doszło. Wygodny bo często podróżujesz razem z dzieckiem i jeździsz czasami w długie podróże. Dobrze gdyby jeszcze nie był zbyt drogi. Jak w takim razie wybrać optymalny fotelik dla mojego dziecka.

 

Foteliki dzielą się na trzy podstawowe grupy: 0+ (0-13 kg.), I (9-18 kg), II-III (15-36 kg)

 

Pierwsza grupa to 0+, przeznaczona dla dzieci od urodzenia do wagi 13 kg.

 

Często foteliki te nazywane są nosidełkami, bo służą również do przenoszenia dziecka na niewielkich dystansach np. z samochodu do domu. Małe dziecko, wymaga szczególnej opieki dlatego dobry fotelik powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów i posiadać rozwiązania techniczne gwarantujące maksimum bezpieczeństwa. Dlatego zrezygnuj z zakupu taniego fotelika w markecie lub z drugiej ręki, jeżeli nie masz pewności, że fotelik nie uczestniczył w wypadku samochodowym. Fotelik który brał udział w wypadku samochodowym, nie może być ponownie używany. Przy wyborze fotelika pomocne mogą być wyniki testów bezpieczeństwa przeprowadzane przez niemiecki ADAC i austriacki OEAMTC. Godne polecenia są foteliki, które zdobyły 4 lub 5 gwiazdek. Należy do nich m.in. foteliki Maxi-Cosi CabrioFix i najnowszy model Maxi-Cosi Pebble (obydwa 4 gwiazdki). Jeśli nas samochód wyposażony jest w system Isofix warto dokupić do fotelika Maxi-Cosi bazę FamilyFix z dźwiękowym i wizualnym wskaźnikiem potwierdzającym prawidłowy wpiecie fotelika.Decydując się na zakup bazy FamilyFix nie tylko zwiększamy bezpieczeństwo małego pasażera (z bazą 5 gwiazdek), a także wygodę wpinania. Odpada mozolne zapinanie za każdym razem fotelika pasami bezpieczeństwa. Dodatkową zaletę zakupu tej bazy jest możliwość wpięcia do niej następnego fotelika tj. Maxi-Cosi Pearl przeznaczonego dla dzieci o wadze 9-18 kg. Baza nie jest tania ale biorąc pod uwagę, że będziemy używać jej co najmniej do 5 roku życia dziecka, rozwiązanie takie warte jest zastanowienia. 

 

Skorupa dobrego fotelika powinna być wykonana zgodnie z najnowszymi atestami, wyprofilowana tak by leżące w nim dziecko podróżowało przede wszystkim bezpiecznie, a w drugiej kolejności wygodnie. Większość rodziców chciałoby, żeby dziecko leżało w pozycji prawie poziomej co jest trudne do pogodzenia z zasadami bezpieczeństwa. Tak więc dziecko po włożeniu do fotelika powinno mieć zapewnioną wygodną pozycję półleżącą. Niektórzy producenci stosują dla noworodków wkładkę redukującą pod pupę, z której można zrezygnować jak dziecko podrośnie. Boki fotelika na całej jego długości powinny chronić dziecko przed uderzeniami bocznymi. Dlatego nim wyższe tym lepsze. Fotelik dla niemowlaka musi być obowiązkowo wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, zagłówek dla noworodka dzięki któremu główka dziecka będzie zabezpieczona przed kołysaniem podczas podróży, budkę która zabezpieczy przed wiatrem podczas przenoszenia dziecka oraz osłonki na pasy i krok. Dodatkowe, nieobowiązkowe wyposażenie to osłona na nogi chroniąca przed chłodem wiosną i jesienią, śpiworek do fotelika na zimę, moskitiera i folia przeciwdeszczowa.

 

Często wydaję się rodzicom, że dziecko będzie miało ciasno w foteliku np. po założeniu grubszego ubrania i szukają jak najszerszego fotelika. Nie jest to trafna decyzja. Fotelik ma za zadanie chronić dziecko i dlatego powinien być dopasowany do jego gabarytów. Zbyt duży luz pogarsza bezpieczeństwo dziecka.

 

Warto też zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich wykonana jest tapicerka. Dobra tapicerka powinna być przyjemna w dotyku i wykonana z solidnych materiałów np. z weluru. Tapicerkę zawsze możemy wyprać, ale nie nadużywajmy tego sposobu czyszczenia, ponieważ jest ona nasączona niepalnymi substancjami, które podczas częstego prania mogłyby stracić swoje właściwości. Pierzmy tylko w koniecznych przypadkach np. gdy dziecko zwymiotuje. Na co dzień czyścimy fotelik preparatami przeznaczonymi do tapicerek samochodowych.

 

Czy kupno dobrego fotelika zapewni bezpieczeństwo naszemu dziecka. Tak, ale pod warunkiem, że nauczymy się prawidłowo mocować fotelik w naszym samochodzie. Foteliki z grupy 0+ montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy na tylnej kanapie trzypunktowymi pasami samochodowymi. Dopuszczalny jest montaż również obok kierowcy pod warunkiem, że wyłączymy poduszkę powietrzną. Początkowe przeszkolenie możemy uzyskać w profesjonalnym sklepie z fotelikami samochodowymi, gdzie sprzedawca na demonstracyjnym fotelu samochodowym nauczy nas prawidłowego montażu. Nie zwalnia nas to jednak od dokładnego zapoznania się z instrukcją i samodzielnego nauczenia się montażu, na co warto zarezerwować sobie trochę czasu zanim zaczniemy korzystać z fotelika. Równie ważne jest prawidłowe naciągniecie  pasów bezpieczeństwa w foteliku po włożeniu dziecka. Zostawiamy tylko tyle luzu, ile potrzeba żeby włożyć na płasko dłoń, pomiędzy pas i dziecko. Jest to bardzo ważne ponieważ pasy podczas wypadku mogą wyciągnąć się nawet o kilka centymetrów.

 

Przed zakupem warto sprawdzić, czy pasy w naszym samochodzie są dostatecznie długie by prawidłowo zapiąć wybrany fotelik. Jeżeli jest to niemożliwe trzeba szukać innego modelu fotelika lub zmienić pasy w samochodzie w autoryzowanym serwisie.

 

Foteliki do 13 kg, na ogół służą dzieciom do 8-9 miesiąca życia. Jak poznać, że dziecku należy zmienić fotelik na większy. Jeżeli dziecko dotyka nóżkami do oparcia siedzenia samochodowego, a jego głowa nie wystaje ponad fotelik i pasy można prawidłowo zapiąć to znaczy, że fotelik powinno się nadal używać. Gdy dziecko zacznie podnosić się z fotelika, próbując w nim siadać (samodzielnie siedzi) i jego waga przekroczy 9 kg wtedy możemy zastanowić się nad zmianą fotelika na większy. Pamiętajmy jednak o tym, że w fotelikach 9-18 kg nie będzie dziecko podróżowało w pozycji pół leżącej tylko w pozycji siedzącej z możliwością niedużego pochylenia fotelika do tyłu.

środa, 04 listopada 2009, wdd

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/18 10:00:31
A co sądzisz o foteliki maxi cosi? Są godne polecenia czy nie bardzo?
-
tapicex
2016/05/24 09:54:58
Welur może i jest przyjemny w dotyku, ale mało wytrzymały. Szybko się ściera. Wybierając tapicerkę, należy zwrócić uwagę także na ten aspekt - nawet jeśli mowa o foteliku dziecięcym.